Sáčky se zipem jsou univerzálním pomocníkem doma i na pracovišti, lze do nich ukládat drobnosti i těžší věci, chrání obsah před vlhkostí, prachem a zápachem, a do jisté míry i před poškozením. Jejich velkou předností je zdravotní způsobilost pro práci s potravinami a léky, můžete se na ně v tomto ohledu plně spolehnout a vložit do zip sáčku svačinu, zmrzlinu do mrazáku, nakrájenou zeleninu, trvanlivé potraviny a suroviny, a to jak při uchovávání v chladu, tak i při pokojové teplotě.
Zip sáčky umožňují při ukládání potravin vytlačit zevnitř vzduch, což jednak ušetří místo při skladování, a pak se tím prodlouží jejich trvanlivost. Měli bychom však vědět, jak správně postupovat s ohledem na rozmnožování tzv. anaerobních bakterií.
Jak je to s ochranou před oxidací – ukládání potravin do mrazáku je naprosto běžná věc. Záleží však na tom, v čem je ukládáme, a za jakých podmínek. Dáváme-li potraviny do mrazáku, ideální je využít polyetylenových sáčků s uzavíracím zipem (jezdcem) a před uzavřením obalu z něj postupně vytlačit většinu vzduchu. Tím se sníží potřebné množství kyslíku pro bakteriální rozklad tzv. aerobních bakterií, a výrazně se prodlouží jakost potravin. Podmínkou je však tento způsob využití pouze v mrazáku, kdybyste totiž vytlačili vzduch ze sáčku, nebo dokonce použili tzv. vakuové balení, neprovedli následnou tepelnou sterilizaci (záhřev na vysokou teplotu nad 121 stupňů Celsia), a následně skladovali takto zabalené potraviny jen v chladničce, mohou se uvnitř sáčku množit kolonie anaerobních bakterií (ty nepotřebují k životu kyslík), mezi nimi i velmi nebezpečná bakterie Clostridium botulinum.
V mrazáku v zip sáčku můžete ovšem bezpečně skladovat cokoli, velmi nízká teplota znemožňuje množení anaerobních bakterií, ale samozřejmě musíte dodržet hygienická pravidla (zeleninu důkladně omýt, zvláště kořenovou, a tepelně upravená hotová jídla ukládat až po vychladnutí).