Asi není třeba říkat, že pergolu najdeme bez nadsázky prakticky na každé zahradě. Slouží především k vytvoření stinného koutku, místa, kde bychom se mohli skrýt před žhnoucím letním Sluncem, avšak zároveň být venku na čerstvém vzduchu. Může mít mnoho tvarů a podob, o umístění nemluvě. Zde záleží především na vkusu majitele či designéra, aby nepůsobila jako pěst na oko a aby byla tam, kde je skutečně potřeba. Také materiál, ze kterého je vyrobena, se liší.
Zdaleka nejčastěji se používá dřevo. To však má tu reputaci, že není zrovna snadné se o něj starat. To se nakonec vztahuje i na celou pergolu. V naprosté většině případů se však jedná pouze o zlé jazyky, které nemají příliš zkušeností s bydlením mimo panelákový byt. Jak je to s údržbou dřevěných pergol https://blog.pergoly-trutnov.cz/2021/04/14/jak-je-to-s-udrzbou-drevenych-pergol/? Co vše je tedy potřeba?
V první řadě je nutné zkontrolovat všechny spoje, abychom zjistili, zda se nějaký neuvolňuje a není potřeba jej dotáhnout. Pokud bychom to zanedbali, mohlo by zcela zbytečně dojít ke zřícení celé konstrukce a riziku potenciálního zranění. A to se rozhodně nevyplatí riskovat. Dalším problémem, který trápí jakoukoliv dřevěnou konstrukci, je návštěva červotočů. Tito drobní broučci si prokousávají cestu dřevem a vytváří si komůrky, do kterých kladou vajíčka. Při tom vydávají typický škrundavý zvuk.
Je jasné, že něco takového ohrožuje zejména při silném napadení kvalitu i životnost oné stavby. Proto je potřeba něco takového zarazit již v zárodku. Ideální je ošetření speciálními přípravky, které jsou k dostání v obchodech pro kutily. Zdaleka nejčastěji se však setkáváme s oprýskáváním nátěru a následným rozvojem plísní a hub díky vlhkosti například v deštivém či zimním období. To je také důvod, proč je nutné nátěr pravidelně obnovovat. Jistě, to vše není ani zdaleka nejlevnější. Věřte ale, že se to v dlouhodobém horizontu rozhodně vyplatí, a to jak finančně, tak i zdravotně. A na tom záleží ze všeho nejvíc.