Nejenže je možné připravit bazén na překonání zimy, ale při dnešních cenách vody a jejím nedostatku je to dokonce žádoucí. Zazimováním bazénu dosáhnete toho, že vodu ve skvělé kvalitě uchováte v nádrži přes zimu až do příští sezóny, což je nejen šetrné k životnímu prostředí, ale také vám to ušetří mnoho peněz. Navíc to není nijak složité a práci, kterou vložíte do zazimování bazénu, naopak ušetříte při jeho napouštění.

krystaly

Jaké kroky byste tedy měli podniknout, abyste bazén zdárně připravili na zimu?
V první řadě je potřeba zajistit dobrou kvalitu vody v nádrži. Pokud jste si na ní dávali po celý rok záležet, tak vám to pravděpodobně nedá příliš mnoho práce, nicméně mějte na paměti, že ke zdárnému uložení bazénu k zimnímu spánku je potřeba, aby voda v nádrži byla průzračně čistá. Měla by být prosta veškerého znečištění, jako jsou inkrustace na stěnách nádrže, biofilm na hladině, makroskopické nečistoty, zákal, řasy a jiné možné organické či anorganické znečištění. Samozřejmě nesmíte zapomenout ani na správnou koncentraci aktivní látky a optimální hodnotu pH.

Jakmile bude vše dokonalé, snižte hladinu vody pod vstup do filtrace a aplikujte do vody speciální přípravek pro zazimování bazénu.
Poté už stačí jen vyčistit bazénové příslušenství a uložit ho k zimnímu spánku, stejně jako nádrž, kterou zajistíte kvalitní krycí plachtou.

tyrkysová voda

Co dělat proto, aby případný led neponičil stěny nádrže?
V případě mrazivých dnů může přirozeně dojít k tomu, že voda v nádrži zmrzne. Vzhledem k tomu, že objem ledu je větší než objem vody, mohlo by při silných mrazech dojít k poničení nádrže rostoucím ledem. Tomu však lze snadno zabránit s pomocí dilatačních plováků, které se spojují do řetězů a umísťují se na vodní hladinu ve směru nejdelšího rozměru tvaru nádrže. Tyto plováky dokáží tlakové síly ledu efektivně pohltit a ochrání tak váš bazén před poničením. Případně můžete použít i PET láhve částečně napuštěné vodou.