Chodíte do práce, pobíráte mzdu, ale nikdy vám nikdo nevysvětlil, jak se k té čisté mzdě vlastně doberete? A vám je trapně se na to vyptávat z obavy, že to nepochopíte a budete za hlupáka? Pryč s těmito názory!
Nikdo nejsme vševědoucí a všichni se stále učíme. A dobrat se výsledku čisté mzdy, pro kterou musíte znát nejprve hrubou mzdu, správná procenta srážky zdravotního a sociálního pojištění, výši srážky daně a také přesné částky nezdanitelných položek, není lidově řečeno „žádná sranda“!
Proto také mzdy zpracovávají proškolené mzdové účetní, které se celou svou praxi stále učí nové a nové zákony, novely, změny a samy z toho mají hlavu jako pátrací balon.
Takže vy – zcela prosti nějakých směrnic a zákonů, buďte v klidu. A netrapte se tím, co nemůžete změnit, ale hledejte cesty, jak to udělat jinak.
A my vám nabízíme cestu. A zcela jednoduchou, praktickou a spolehlivou! Najeďte na internetu, který už téměř každý obhospodařuje z klidu svého domova anebo z volně přístupného objektu jako jsou informační centra nebo veřejné knihovny – na kalkulačku čisté mzdy. Zde stačí jen zadat výši vaší hrubé mzdy a pár dalších údajů a jedním klikem se dozvíte, kolik budete brát! A nemusíte znát ani jedno písmenko zákona, ani jeden paragraf, žádné novelizované znění. Kalkulátor tu celou práci odvede za vás.
Nenechte se ale zmýlit pojmem čistá mzda a mzda k dobírce (případně jen dobírka) – jak bývá uvedeno na výplatních páskách. Každý zaměstnavatel to může mít nazvané jinak.
Raději vás na to upozorňujeme, abyste nebyli zklamáni následným rozdílem. Čistá mzda je totiž zcela něco jiného než k o n e č n á dobírka, kterou pocítíte ve své peněžence nebo vám ji zašle zaměstnavatel na vámi zvolený bankovní účet.
Dobírka se od čisté mzdy může lišit tím, že máte provedené ze mzdy nějaké srážky, například za stravenky nebo máte vyměřené exekuční srážky.